8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

„Изумрена“ желка од Галапагос пронајдена жива по 115 години

Најчитани вести

Желка од Галапагос, за која научниците верувале дека изумрела пред повеќе од еден век, е пронајдена жива, потврдија денес генетските тестови.

Џиновската џинова желка е откриена во 2019 година за време на експедиција на островот Фернандина, а за да ја докажат врската, научниците зеле примероци од женката и ги споредиле со остатоци од машки пол од видот Helonoidis fantastikus, пренесува Би-Би-Си.

Последен пат овој вид бил забележан во 1906 година, кога научниците од Калифорниската академија на науките пловеле на островите Галапагос за да извршат сеопфатно истражување на нивната флора и фауна.

Токму овие примероци им овозможиле на генетичарите од Универзитетот Јеил да утврдат 115 години подоцна дека женката, позната и како желка на Фернанда, навистина припаѓа на родот Helonoidis fantastikus.

Министерот за заштита на животната средина, Густаво Манрике, објави твитер за џиновската желка Фернандин. „Надежта е жива“, додаде тој.

Во моментов, оваа желка се наоѓа во центар за размножување на островот Санта Круз.

Директорот на Националниот парк Галапагос, Дени Руеда, изјави дека ќе биде покрената експедиција на островот Фернандина, со цел да се најдат други припадници на овој вид.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com