23.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

Израел e нa пpaгoт дa пpoглacи ПОБЕДА нaд Koвид-19

Најчитани вести

Израел е пред прогласување победа над Ковид-19 и да биде првата земја во светот што живее со полни гради како порано.

Скоро сите ограничувања се укинати, а Израел полека, но сигурно е на чекор да го уништи Ковид-19. Тие веќе започнаа да организираат забави на улиците, децата повторно се смеат на игралиштата, а семејствата брзаа по плажите.

Бидејќи мнозинството постари лица ја примија вакцината, а милиони млади ја примија првата доза, довербата во вакцините во оваа земја расте.

Од вкупниот тестиран број, само 3 проценти се позитивни, болниците конечно се празни, а епидемиолозите се оптимисти, но сепак претпазливи. Доколку се докаже дека вакцината е подеднакво ефикасна против новите видови на вирус, Израел би можел да биде првата земја што ќе ја добие пандемијата и ќе се врати на „стариот пат“.

Еден месец откако ја прими втората вакцина, Даниел покани 30-тина свои вакцинирани пријатели на забава без маска. Веќе со недели рестораните се преполни, а ноќните клубови и барови повторно се отворени. Маските сè уште се задолжителни во затворен простор, но жителите еден по еден полека ги отфрлаат, пишува ФТ.

– Ова е како бура по суша – вели Даниел Липшиќ (27) додека наздравуваше со пријателите за време на викендот во преполн бар.

Неговиот пријател Ноа вели дека дури и нејзината баба направила забава.

Според сите сметки, Израел ќе биде првата земја во светот што ќе го победи вирусот корона и пример за тоа како можеме да живееме по пандемија. Сепак, некои мерки сè уште се на сила. Засега сè уште не е дозволено да се соберат повеќе од 20 лица во затворено, иако многумина ја кршат оваа мерка. Сега, единственото нешто што ги загрижува е враќањето на Израелците од странство.

Сепак, здравствените власти продолжуваат да предупредуваат дека Израел сè уште не е зона без козили. Р факторот, светиот грал на епидемиолозите ширум светот, сè уште циркулира близу 1, а вирусот сè уште циркулира меѓу граѓаните кои сè уште размислуваат дали да примат вакцина или не. За среќа, ги нема многу. Тие се претежно припадници на арапско-израелските заедници или ултраортодоксни Евреи, кои се во малцинство.

Владата сè уште се обидува да ги убеди оние кои сè уште не се сигурни во вакцината, нудејќи им шема „зелен пасош“, што генерира бар-код во телефонот за верификација. Доколку овој проект заживее, оние кои не примиле вакцина ќе се соочат со бројни ограничувања, како короната да е сè уште во полн ек.

– Можеби ќе се вакцинирам ако ми забранат да работам како диџеј во клуб затоа што немам зелен пасош – рече еден млад човек кој сè уште размислува за вакцините.

Во меѓувреме, властите ја следат состојбата во болниците повеќе од бројот на заразени. Тие веруваат дека ако младите заболат од коронавирус, но немаат клиничка слика што бара хоспитализација, тоа е ситуација со која „може да се живее“.

Исто така, владата вети дека ќе може да патува без карантин во иднина, што е примамливо за многумина, бидејќи на многу Израелци не им беше дозволено да се вратат дома во последните месеци. Од оваа недела, на 3.000 луѓе ќе им биде дозволено да се враќаат дневно, додека минатата недела само на 200 им беше дозволено да влезат во земјата.

Владата планира наскоро да им дозволи на сите оние кои биле вакцинирани да патуваат без ограничувања, можеби дури и да го укинат карантинот по враќањето. Сепак, многу Израелци дури и не размислуваат за патувања сега, бидејќи во оваа земја сега е можно да се оди на забави и да се забавуваме како порано.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести