-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Израел уште еднаш ја нападна Газа по пуштањето запаливи балони

Најчитани вести

Израелски авиони денеска ја нападна Газа откако палестинските милитанти повторно пуштија запаливи балони во јужен Израел. Огнените балони и воздушните напади му се закануваат на кревкиот прекин на огнот меѓу Израел и Хамас во Газа со кој завршија 11- дневните тешки борби во минатиот месец. Израелската војска соопшти дека погодила „места за лансирање ракети“ на Хамас како одговор на огнените балони, кои предизвикуваат пожари на израелското земјоделско земјиште.

Во соопштението се вели дека израелските сили се подготвуваат за „различни сценарија, вклучително и продолжување на борбените дејствија.“ Нема извештаи за жртви од Газа, густо населена енклава од 2 милиони луѓе под блокада на Израел и Египет. Воздушните напади оваа недела на Газа беа први под новата израелска влада предводена од Нафтали Бенет, ултра-националистички политичар, откако долгогодишниот премиер Бенјамин Нетанјаху не успеа да состави влада.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести