27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Израел по трет пат излегува на избори за една година

Најчитани вести

Во Израел ќе има нови избори, трети за помалку од една година, бидејќи ниту една партија не успеа да обезбеди мнозинство потребно за формирање влада.

Рокот за формирање на владата истече на полноќ, а пратениците на Ликуд, Сино-белата коалиција, синоќа поднесоа предлог зкаон за распуштање на Кнесетот и новите избори ги закажаа за 2 март , пренсе Би-Би-Си.

Актуелниот премиер Бенјамин Нетајнаху и неговиот главен ривал Бени Ганц не успеаја да формираат влада, иако нивните партии Ликуд и Сино и бело, освоија 32, односно 33 места, од постојните 120 во Кнесетот. Не успеаја да формираат ниту влада на националното единство, иако претседателот на земјата Рувен Ривлин ги повика на таков чекор.

Нетанјаху, инаку, во меѓувреме е обвинет за примање поткуп, кршење на довербата и измама. Засега тој не побарал од парламентот да му го гарантира имунитетот од судење, но како што се наведува, тој тоа го очекува.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com