32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Израел им забрани на христијаните од Газа да дојдат во Ерусалим за Божик

Најчитани вести

На христијаните во Појасот Газа оваа година нема да им биде дозволено да ги посетат Витлеем и Ерусалим по повод Божик, соопштија денеска израелските власти.

Воената портпаролка појасни дека врз основа на „безбедносни наредби”, христијанските жители во Газа ќе можат да патуваат во странство и преку израелскиот граничен премин со Јордан, но нема да можат да ги посетуваат светите места во Израел и Западниот брег.

Во Газа, која има околу два милиони жители, живеат околу 1000 христијани, главно православни.

Израелската организација за човекови права Гиша оцени дека забраната покажува како се зајакнуваат ограничувањата за пристап меѓу двата дела на палестинската територија и оти тоа ја продлабочува израелската политика на одвојување на Појасот Газа и Западниот брег меѓу кои е Израел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com