16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Израелскиот премиер се изјасни за невин на судењето за корупција

Најчитани вести

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се изјасни за невин на судењето за обвиненијата за корупција, шест недели пред новите избори во земјата, пренесува „Ројтерс“.

„Го потврдувам писмениот одговор поднесен во мое име“, рече Нетанјаху пред советот на тројца судии во силно чуваниот окружен суд во Ерусалим, повикувајќи се на документ што неговите адвокати му го дадоа на судот минатиот месец, во кој се изјаснува дека е невин за примање мито, кршење доверба и измама, соопшти агенцијата.

Нетанјаху беше обвинет во 2019 година во случаи кои вклучуваат и подароци од пријатели милионери и за наводно барање регулаторни услуги за медиумски тајкуни во замена за поволно известување.

Тој последен пат дојде на суд во мај на почетокот на судењето што подоцна беше одложено поради коронавирусот.

Нетанјаху го нарече процесот против него политички лов на вештерки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com