1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Израелскиот министер за надворешни работи замина во историска посета на Емиратите

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на Израел, Јаир Лапид, денес замина во Обединетите Арапски Емирати во прва официјална посета на израелски министер на оваа земја во Голфскиот залив од воспоставувањето на дипломатските односи минатата година.

За време на дводневната посета, Лапид ќе ги отвори седиштата на израелската амбасада во Абу Даби и конзулатот во Дубаи.

Израелското Министерство за надворешни работи во соопштението објави дека нивниот министер за надворешни работи ќе почне историска посета на Обединетите Арапски Емирати, а потоа Лапид на Твитер објави фотографија од полетувањето, наведувајќи дека оди во историска посета.

Обединетите Арапски Емирати, со Бахреин, Судан и Мароко, минатата година почнаа да ги нормализираат односите со Израел врз основа на договорот постигнат со посредство на тогашниот американски претседател Доналд Трамп. Од нормализацијата на односите во септември 2020 година, двете земји воспоставија директни воздушни врски, назначија амбасадори и разменија неколку меѓусебни посети на трговски делегации.

Првата израелска посета беше планирана за март, за време на мандатот на премиерот Бенјамин Нетанјаху, но беше одложена поради несогласувања со Јордан за надгледување на воздушниот простор, соопшти израелската страна.

Нетанјаху, кој оттогаш е заменет со Нафтали Бенет, во февруари ја одложи посетата на Емиратите и Бахреин, друга арапска голфска држава, поради пандемијата на коронавирусот.

„Израелската делегација ќе слета во Абу Даби на крајот на утрото, каде што ќе ја примат министрите за надворешни работи и економски односи“, се вели во израелското соопштение.

Палестинците ги осудуваат договорите за нормализација што неколку арапски држави ги потпишаа со Израел пред една година и ги оквалификуваа како предавство, и ја сметаат резолуцијата за израелско-палестинскиот конфликт како неопходен услов за секакво нормализирање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести