4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Израелската полиција ја запечати куќата на терористот кој уби седум лица во Ерусалим

Најчитани вести

Израелската полиција соопшти дека ја запечатила куќата на терористот кој во петокот уби седум лица и рани тројца во ерусалимската населба Неве Јаков.

Армијата ја запечати куќата на Алкам Кари пред нејзиното уривање во населбата А-Тур, во источен Ерусалим.

Безбедносните сили веќе им рекле на жителите да ја напуштат куќата веднаш по нападот во петокот вечерта. Во саботата полицијата објави дека се приведени 42 пријатели и познаници на Кари, објави „Тајмс оф Израел“.

Неговата куќа беше затворена неколку часа откако Високиот совет за безбедност донесе одлука за ова прашање.

Запечатувањето на куќите на напаѓачите често е замена или подготовка за нивно уривање.

Општо земено, процесот на уривање трае неколку месеци, бидејќи куќата мора да биде обележана, Високиот суд мора да одговори на жалбата на семејството, а безбедносните сили често чекаат оптимално време за да влезат во палестинските градови или населби за операции за уривање.

Мерката доаѓа откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави „силен“ и „цврст“ одговор на „тероризмот“ по двата палестински напади во Источен Ерусалим.

– Нашиот одговор ќе биде силен, брз и прецизен, рече Нетанјаху на вонредниот состанок на кабинетот за безбедност.

– Не сакаме ескалација, но подготвени сме за секое сценарио, додаде Нетанјаху.

Најнови вести