Home » Изненадувачко откритие на научниците | Тинејџерите кои пушат имаат различен мозок од непушачите

Изненадувачко откритие на научниците | Тинејџерите кои пушат имаат различен мозок од непушачите

by Lina Muslija

Промените во мозокот на крајот може да резултираат со поголема склоност кон ризично однесување.

Тинејџерите кои подлегнуваат на притисокот од врсниците и почнуваат да пушат веројатно го прават тоа затоа што имаат помалку сива материја во делот од мозокот кој влијае на донесувањето одлуки и следењето на правилата.

Покрај тоа, младите луѓе кои развиваат навика за пушење имаат тенденција да доживеат намалување на сивата материја во делот од мозокот кој го контролира управувањето со задоволството до крајот на нивните тинејџерски години.

Барем ова е она што произлегува од студијата за влијанието на пушењето врз адолесцентите и младите во Велика Британија, Франција, Германија и Ирска, спроведена од универзитетите во Cambridge, Fudan и Warwick, додека резултатите се објавени во списанието Nature Communications.

Откако ги споредиле резултатите од снимањето на мозокот на учесниците кои почнале да пушат на 14-годишна возраст со оние кои не пушеле, и ја повториле постапката за истите учесници на возраст од 19 и 23 години, тие откриле дека „во просек, тинејџерите кои почнале да пушат до 14 години имаат значително помалку сива материја во делот на левиот фронтален лобус поврзан со одлучување и кршење на правилата“.

Сивата материја, ткивото кое ги обработува информациите и ги содржи сите неврони на органот, го доживува својот врв на раст пред адолесценцијата, иако целокупниот развој на мозокот продолжува до зрелоста.

Тимот на научници, исто така, открил дека луѓето кои почнале да пушат на 14-годишна возраст имале „губење на сивата материја во десниот префронтален кортекс“, кој исто така е дел од мозокот поврзан со обилно пиење и употреба на марихуана.

Помалку сива материја во овој регион на мозокот може да ја ограничи когнитивната функција, што доведува до помала самоконтрола и тенденција за ризично однесување, како што е пушењето, вели Barbara Sahakian од Department of Psychiatry на University of Cambridge.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More