Home » Изненадувачкото откритие на научниците за допаминот може да објасни една злобна невродегенеративна болест

Изненадувачкото откритие на научниците за допаминот може да објасни една злобна невродегенеративна болест

by Lina Muslija

Во откритието што може да го трансформира нашето разбирање за задоволството и движењето, научниците откриле три различни подтипови на допамински неврони, кои нудат увид во сложеноста на чувствата на задоволство и движење.
Допаминот, гласникот на задоволството на мозокот, ни дава сигнали дека сме направиле нешто добро. Без разлика дали станува збор за победа во карти или уживање во омиленото колаче, допаминот е тој што ја разгорува искрата на задоволство во нас.

Откривање на разновидноста на допаминските неврони
Тим на научници од Northwestern University во US ја истражувал областа на допамин-реактивни неврони, откривајќи три различни подтипови во областа на мозокот позната како substantia nigra pars compacta (SNc). Оваа област е поврзана и со обработка на движење и со реакции на наградувања.

Секој подтип, кој се карактеризира со изразување на еден од трите различни гени, има уникатен одговор на наградувачки искуства, непријатни стимули или промени во брзината. Ова откритие го означува првиот конкретен доказ дека допаминските неврони служат повеќе од самото зајакнување на однесувањата поврзани со задоволство.

Истражување за поврзаноста со Паркинсоновата болест

SNc служи како фокусна точка за Паркинсоновата болест. Губењето на неврони чувствителни на допамин во овој регион придонесува за карактеристични симптоми како што се тремор, вкочанетост и бавност. Изненадувачки, дури и со губење на овие неврони, чувствата на награда по достигнувањата остануваат недопрени.

Ова откритие укажува на можноста за различни генетски подтипови кои можат да бидат поподложни на деградација со возраста, особено оние поврзани со моторната сигнализација.

SNc служи како фокусна точка за Паркинсоновата болест. Губењето на неврони чувствителни на допамин во овој регион придонесува за карактеристични симптоми како што се тремор, вкочанетост и бавност. Изненадувачки, дури и со губење на овие неврони, чувствата на награда по достигнувањата остануваат недопрени.

Ова откритие укажува на можноста за различни генетски подтипови кои можат да бидат поподложни на деградација со возраста, особено оние поврзани со моторната сигнализација.

Откривање на експресија на гените
Гореспоменатиот научен тим се фокусирал на три клучни гени – Slc17a6, Calb1 и Anxa1 – внатре во допамин-реактивните клетки. Со означување на трансгенските неврони да светат по активирањето на овие гени кај глувците, тие забележале дека приближно 30% од овие неврони реагираат кога глувците се движат. Други неврони биле одговорни за реакции на наградувачко или аверзивно однесување.

Овој генетски подтип е поврзан со движењето. Секогаш кога глувчето се движи, гледавме активност, но не видовме активност како одговор на стимулот, објаснува Rajeshwar Awatramani, еден од авторите на студијата, објавена во списанието Nature Neuroscience.
Импликации и следни чекори
Специфичностите на секоја подкласа на допамински неврони и нивните различни функции бараат дополнително истражување. Новото откритие на американските научници ја поставува основата за нова перспектива за тоа како функционира мозокот во контекст на Паркинсоновата болест и контролата на движењето.

Сè уште се обидуваме да откриеме што значи сето ова. Би рекол дека ова е почетната точка. Тоа е нов начин на размислување за мозокот кога станува збор за Паркинсоновата болест, вели Awatramani.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More