Home » Изложба на Киро Урдин во Букурешт

Изложба на Киро Урдин во Букурешт

by Журнал.мк

Во еминентната галерија „Константин Бранкуши”, сместена во Центарот за конференции во импозантната зграда на Романскиот парламент, нашиот уметник ќе се претстави со нова поставка на изложбата „Табула Раса”, на површина од блиску 600 квадратни метри. На два мониторa во галеријата, посетителите ќе можат да ги проследат документатните филмови на Урдин, „Планетариум” и „Табула Раса”.

Изложбата, која ќе биде отворена за Денот на Републиката, 2 Август, и ќе трае до 31 август, финансиски е поддржана од Министерството за култура на Македонија, медиумски спонзор е каналот „ТВ Културал”  на Романската национална телевизија, а помагатели се нашата амбасада во Букурешт, „Пивара” Скопје, винаријата „Попова Кула” и „Меана”, Букурешт.

Куратор на изложбата е историчарката на уметност Марика Теохаревска, а комесар на проектот е историчарот на уметност Јане Теохаревски. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More