8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Излечете ја главоболката само со еден лист кисела зелка

Најчитани вести

Лековитоста на киселата зелка ја надминува лековитоста на многу познати билки.

Сто грама кисела зелка содржи дури 20 мг витамин Ц. Потоа витамин А, фолна киселина, магнезиум, фосфор, калциум, калиум, натриум и протеини. Одличен извор е на витамин Б12, затоа особено се препорачува на вегетаријанци и вегани.

Тоа што ја прави киселата зелка различна од сировата се пробиотичните бактерии. Киселата зелка е оригинална ферментирана храна природно богата со пробиотични култури. Поради тоа киселата зелка е многу важна во третманот на болести предизвикани од нерамнотежа на цревната флора, особено по терапија со антибиотик или хемотерапија.

Киселата зелка го забрзува заздравувањето на рани, а делува и кај реума и воспаление на вените. Локално, можете да го користите за ублажување од чешањето на кожата поради разни алергиски воспаленија, мали изгореници и убоди од инсекти, особено пчели или оси. На погоденото место ставете ја облогата и завиткајте со завој или газа. Ако имате главоболка, на челото поставете лист од кисела зелка и завиткајте со газа. Луѓето кои консумираат многу кисела зелка се посилни и поотпорни на болести. Поради тоа, киселата зелка особено се препорачува на стари лица, лица со ослабен имунитет и на деца.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести