12.8 C
Skopje
Monday, June 14, 2021

Излетувањето на воз од шините однесе животи во Тајван

Најчитани вести

Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога воз излета од шините во тунел во источен Тајван.

Како што пренесуваат светските медиуми, возот се излизгал од шините, а со еден дел од вагоните удрил во страните од тунелот, објави противпожарната служба.

За време на несреќата, во возот имало 350 патници.

Од првите четири вагони беа евакуирани 80 до 100 лица, додека е многу тешко да се пристапи до преостанатите четири вагони кои се доеформирани и тешко пристапни, јавуваат светските медиуми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести