7.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Изгор сезона во Хрватска: паркинг 200 евра, провизија на банкомат 40 евра

Најчитани вести

Гостите во Хрватска покрај сместувањето, храната, пијалаците и екскурзиите, мора да платат дури и ако лежат на свој пешкир.

Излежувањето на сопствена лежалка или пешкир под сенката на маслинка чини две евра, додека истото задоволство на сонце не мора да се плати.

Лежалки, чадори и дополнителна опрема се луксуз за гостите на плажа под концесија на Хвар. Цените се движат од 4,5 до речиси 400 евра, пишува Dnevnik.hr.

Оваа година на пазарот во Задар се наплатува и снимањето на тезгите, цената е пет евра.

Ако гостите сакаат директно да подигнат пари од нивната банкарска сметка на банкоматите ќе бидат изненадени, бидејќи за подигање на 200 евра надоместокот изнесува 40 евра.

Со тоа, сè е веднаш поскапо 20 проценти. Возењето 13 километри со такси од аеродромот во Задар до центарот на градот чини 100 евра, објави Б92.net.

И со сопствен автомобил, потребна е претпазливост, бидејќи целодневно користење паркинг во Дубровник може да чини до 200 евра, пишува хрватскиот портал.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести