21.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Изгласан закон со кој Грците кои живеат во странство ќе може да гласаат

Најчитани вести

Со 288 гласа „за” од вкупно 300 пратеници, грчкиот парламент даде зелено светло за законот за право на глас за Грците кои живеат во странство.

Ова мнозинство се смета за историски консензус во Грција, пренесе МИА.

Новиот закон го поддржаа сите партии со исклучок на партијата на поранешниот министер за финансии Јанис Варуфакис, МЕРА25, која беше против.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговиот говор на расправата непосредно пред гласањето рече дека станува збор за историска седница со голем меѓупартиски консензус.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com