7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Изгласан законот за попис

Најчитани вести

Изгласан законот за попис. По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без „против“ и „воздржани“ го усвои законот за попис на населението и домаќинствата, кој треба да се одржи пролетва.

Владејачката коалиција предводена од СДСМ доби поддршка за законот од Алијансата за Албанците и од Алтернативата, а против законот беше ВМРО-ДПМНЕ. Партијата најави дека ќе бара негово поништување и почна со собирање потписи од граѓаните за поништување на законот.

Изгласан законот за попис, но, пописот ќе се спроведе од 1 до 21 април годинава. Во оваа сложена статистичка операција ќе се попишуваат резиденти, нерезиденти и вкупно население. За разлика од претходните, овој попис ќе има неколку новини. Главната новина е што ќе се спроведува со т.н. комбиниран метод. Овој метод подразбира истовремено попишување на терен со оној класичен метод, интервју лице в лице, но и користење податоци од регистри, односно бази на податоци. Меѓутоа, пописот ќе се спроведува со електронски прашалници, со користење ИТ-технологија и според стандардите на Евростат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести