Home » Изгаснати се сите вчерашни пожари

Изгаснати се сите вчерашни пожари

by Журнал.мк

Сите 20 пожари на отворен простор се изгаснати, известува Центарот за управување со кризи.

Како што информира ЦУК, пожар имало во општина Дојран и општина Богданци, месност „Стара Караула Допчели“ (каде што горела ниска и мешана шума), каде што противпожарните екипи се на терен и се уште вршат контрола на евентуално можна појава.

Пожари имало во општина Струмица, село Просениково – село Сарај, општина Гази Баба, 2, населба „Камник“ кон населба „Железара“ и улица „Зенден Џемаил“ кај Кванташки пазар, општина Студеничани, 2, село Количани и село Моране, општина Сарај, село Лубин, општина Струга, 2, село Татеши и село Ложани, општина Прилеп, 4, село Галичани, патот за Битола, фабриката „11 Октомври“ и над градинката „Гоце Делчев“; општина Битола, 2, Индустриски пат и помеѓу селата Беранци и Српци; општина Штип, месноста Суитлак; општина Гостивар, село Србиново.

Ниска вегетација горела во општините Желино и Долнени, а нискостеблеста шума во општина Липково, над село Никуштак.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More