9.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Извршителка ја злоупотребила својата функција – заработи кривична пријава

Најчитани вести

Министерството за внатрешни работи информираше дека СВР Куманово поднело кривична пријава против В.К.(48) од Штип, поранешен извршител именуван за подрачје на Куманово, Кратово и Крива Паланка, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотеба на службена положба и овластување“.

Пријавената ги пречекорила своите овластувања на начин што, по барање за спроведување на извршување од доверител против должник, за спроведување на извршување во вредност од 40.923 денари, објавила продажба на јавно наддавање на недвижноста, а по претходна проценка и вештачење со вкупна сума од 949.000 денари и донела налог за извршување врз недвижноста од 17.01.2018 каде го спровела извршувањето на недвижноста.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com