-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Извештај за напредокот на Македонија: Бугарските европратеници се незадоволни

Најчитани вести

Бугарскиот европратеник Илхан Ќучук, известувач за напредокот на Македонија во ЕП, денеска на прес-конференцијата по повод извештаите на Европската комисија за државава, го забележа долгиот и тежок учинок на реформите и отстапките на патот кон ЕУ. Тој посочи дека извештајот на ЕП за земјата ги повикува партиите во РСМ да се воздржат од националистичка и провокативна реторика, како и инсистира на дополнителни реформи – подлабоки и побрзи.

„Се надеваме дека РСМ и Бугарија ќе продолжат со конструктивниот дијалог со цел да постигнат одржлив напредок. Потребно е да се постигнат отстапки за план за мерки, кои треба постојано да се оценуваат во согласност со билатералниот договор и ова ќе овозможи почеток на пристапните преговори што е можно поскоро. Кога е нарушена довербата, таа мора да се врати и најдобриот начин е да се вратиме на темелите на договорот“, рече тој.

Европратеникот Андреј Ковачев истакна дека влегувањето во ЕУ е најбрзиот начин да се надминат ефектите на комунизмот.

„Секој што јавно го изјавил своето бугарско потекло, сè уште е дискриминиран во Македонија. Историската вистина е табу, и кој ја споделува е подложен на притисок и навреди. Проблемот не е културно-историскиот спор, туку газење на демократските права, како што е правото на слободно изразување“, објаснил Ковачев.

Тој рече дека повеќе од 130.000 бугарски граѓани биле со потекло од РСМ.

„Овие луѓе живеат во страв и се притискаат да не пишуваат Бугари на претстојниот попис. Последен пример е натпреварувачот на Евровизија, чиј единствен грев беше што тој го сподели своето бугарско потекло и следеше бран закани“, додава Ковачев.

Ангел Џамбаски од ВМРО-БНД истакна дека Македонија драстично ги крши на основните човекови права за самоопределување. Тој даде примери на закани и притисок врз луѓето кои отворено ја прогласија својата бугарска етничка припадност.

„Бугарски знамиња горат во РСМ, ова е Северна Кореја. Бугарската влада ја брани историската вистина“, заклучил тој.

Извештаите за напредокот на Македонија и другите земји од Западен Балкан на патот кон ЕУ се очекува да бидат изгласани подоцна од европратениците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com