16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Изведена прва опера во Туркменистан по 19 години

Најчитани вести

Туркменистан, авторитарната и затворена земја во Централна Азија, синоќа ја поздрави својата прва странска опера, Палјачи, по скоро 19-годишна забрана заради која таа уметничката форма ја сметаше за некомпатибилна со туркменскиот менталитет.

Националниот театар во Ашгабат беше полн со гледачи за оваа позната опера од италијанскиот композитор Руџер Леонкавало. Во рамки на „меѓународен фестивал на културата“ беа одржани и други претстави.

Режисерот на операта Даниеле де Плано прецизираше дека операта „Паљачи“ се прикажува како дел од програмата за културна размена меѓу Италија и поранешна советска република.

„Се надевам дека ова е почеток на новата пат направен од најблиските врски помеѓу Туркменистан и операта, особено италијанската опера“, додаде тој.

Првиот претседател на независен Туркменистан, Сапарамурат Нијазов, кој почина во 2006 година, забрани странски опери и балети во 2001 година, во обид да ја заштити туркменската култура. Туркменистанците сметаат дека тие форми на уметност се тесно поврзани со периоди на руска и советска доминација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com