1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Избраничките на Андоновски не брилјираа, но обезбедија пласман во нокаут фазата на ОИ

Најчитани вести

Женската американска репрезентација се пласираше во четвртфиналето на Олимпискиот турнир, без оглед на тоа што не брилјираше во групната фаза на игрите во Токио.

Избраничките на Влатко Андоновски не беа убедливи и денеска против Австралија, па на крајот мораа да се задоволат само со почетните 0:0, кои инаку беа доволни за пласман во нокаут фазата на Олимписките игри.

Американките во првото коло претрпеа прв пораз од Шведска, додека победата над Нов Зеланд со убедливи 6:1 се покажа како клучна за пласман во четвртфиналето со четири освоени бода.

Во оваа рунда сигурно ќе ја гледаме Шведска, репрезентација која беше убедливо најдобра во оваа фаза од турнирот, во која успеа да забележи дури три победи.

По триумфите над Америка и Австралија, Швеѓанките денеска го победија Нов Зеланд со 2:0 и со максимални девет бода патуваат во втората и главна фаза на турнирот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести