3.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Избори во Ерменија: Премиерот кој ја изгуби во војната победи на изборите

Најчитани вести

Партијата на премиерот Никол Пашинијан освои повеќе од 50 отсто од гласовите. Опозицијата не го признава резултатот

Партијата на премиерот на Ерменија, Никол Пашинијан, освои 53,9 отсто од гласовите на предвремените парламентарни избори, свикани во обид да се смири политичката криза по војната со Азербејџан, покажуваат официјалните резултати.

Алијансата предводена од неговиот ривал, екс-лидерот Роберт Кочаријан, е втора со 21 процент, според резултатите засновани на гласачките ливчиња од 100 отсто преброени места.

Победничка партија или блок треба да добие најмалку 50% од местата плус едно и може да добие дополнителни места за да може да формира влада.

Пашинијан неколку часа претходно прогласи победа врз основа на раните резултати, но групацијата на Кочаријан бргу го оспори гласањето и наводната изборна измама.

Рекордни четири изборни блока и 21 партија се кандидираа за изборите во неделата.

Гласањето се сметаше за трка со два коња, Пашинијан (46) и Кочаријан (66), кои собраа огромен број луѓе во предизборието.

„Веќе знаеме дека извојувавме убедлива победа на изборите и ќе имаме убедливо мнозинство во парламентот“, додаде тој, повикувајќи ги приврзаниците да се појават на главниот плоштад во Ереван во понеделник вечер.

Изборниот блок на Кочаријан изјави дека нема да го признае брзото прогласување на победата од страна на Пашинијан.

„Стотици сигнали од избирачките места кои сведочат за организирани и планирани фалсификати служат како сериозна причина за недостаток на доверба“, се вели во соопштението на блокот, додавајќи дека нема да ги „признае“ резултатите сѐ додека не бидат испитани „прекршувањата“.

Претходно во неделата вечерта, канцеларијата на генералниот обвинител соопшти дека добила 319 пријави за прекршоци. Во него се вели дека отворила шест кривични истраги, сите се однесувале на мито за време на кампањата.

И покрај задушувачката жештина, гласаа речиси 50 отсто од околу 2,6 милиони гласачи со право на глас, соопштија изборните власти. Некои набљудувачи рекоа дека одѕивот во земјата од три милиони жители во Јужен Кавказ е поголем од очекуваниот.

За време на кампањата проследена со поларизирачка реторика, Пашинијан рече дека очекува неговата партија да обезбеди 60 отсто од гласовите. Изборните претставници рекоа дека гласањето е спроведено во согласност со законодавството на Ерменија.

Кочаријан самиот беше обвинет за лажирање претседателски избори во корист на неговиот избран сојузник и претседаваше за време на демонстрациите во 2008 година кога имаше загинати.

Ерменија ги освои меѓународните пофалби за одржувањето на првото слободно и фер гласање под Пашинијан во 2018 година.

Во неделата на улиците на Ереван, Ерменците изразија спротивставени мислења за Пашинијан. Гласачот Анахит Саркисјан рече дека премиерот, кој беше предводник на мирните протести против корумпираните елити во 2018 година, заслужува уште една шанса. Таа рече дека стравува од враќање на Кочаријан, кого го обвини за грабеж на земјата.

„Гласав против враќањето на старите патеки“, рече 63-годишната поранешен учител.

Друг гласач, Вардан Хованисјан, рече дека го дал својот глас за Кочаријан, кој го нарекува рускиот лидер Владимир Путин свој пријател.

„Гласав за безбедни граници, солидарност во општеството, враќање на нашите воени затвореници, благосостојба на ранетите и силна војска“, рече 41-годишниот музичар.

Критичарите го обвинуваат Пашинијан за отстапување територија во и околу Карабах на Азербејџан со понижувачки договор за примирје и го обвинуваат дека не успеал да испорача реформи.

Пашнијан рече дека морал да се согласи на мировниот договор со Азербејџан со посредство на Москва со цел да се спречат понатамошни човечки и територијални загуби.

Според последните официјални податоци на Ерменија и Азербејџан, во војната загинаа повеќе од 6.500 луѓе. (АФП)

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести