-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Идри Истрефи кандидат на Алијанса за Албанците за Струга

Најчитани вести

Идри Истрефи од струшкото село Велешта е кандидатот за градоначалник на Струга на Алијанса за Албанците и Алтернатива. Тој е избран едногласно од огранокот на партијата Алијанса за Албанците во Струга. По професија е електроинженер, а вработен е во ЕЛЕМ. Според неговата биографија, Истрефи е член на Централниот одбор на Алијанса на Албанците, а има работено и на повеќе други функции во партијата. Од 1996 до 2005 година, односно девет години, бил и претседател на Советот на Општина Велешта.

За разлика од Истрефи кој е првпат кандидат за градоначалник, негов противник ќе биде актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко како кандидата на ДУИ. Партијата на Мерко очекува тој да биде победник и да го добие четвртиот мандаат во градот. Кривичните пријави против Мерко, но и неговото постапување спротивно на заложбите на Владата, со неспроведување на законите, не беа пречка за тој одново да биде кандидат.

За три мандати, против струшкиот градоначалник, Рамиз Мерко, биле поднесени 14 кривични пријави. Кривичните пријави ги добил додека ја извршувал функцијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com