25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Иванка Трамп: Земјите цветаат кога инвестираат во жените

Најчитани вести

Иванка Трамп за време на посетата на Мароко рече дека семејствата, заедниците и државите цветаат кога инвестираат во жените и кога тие се вклучени во економијата.

Ќерката на претседателот Доналд Трамп и советник на Белата куќа имаше можност преку примерите од секојдневниот живот во земјата да запознае четири жени на кои секојдневието им беше променето со тоа што поседуваат земја, според АП.

Иванка Трамп предводи акција за помош на жените во земјите во развој преку обука, стекнување вештини, пристап до капитал и сопствеништво на земја.

Една од жените, Ајша Буркиб, ја прегрнала Иванка Трамп и ѝ ги бакнала рацете кога групата се состанала во маслинарник. Оваа 59-годишна домаќинка и мајка на четири деца одгледува маслинки и зеленчук на земјата што неодамна ја купи.

Буркик исто така има две крави и сака да создаде млечна задруга во нејзиното село, пренесува агенцијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com