29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Ибра: Носењето маички со „Стоп на расизмот“ е добро, но не го реши проблемот

Најчитани вести

Напаѓачот на Лос Анџелес галакси, Златан Ибрахимовиќ смета дека Италијанската фудбалска федерација треба да се бори построго против расизмот. Триесет и осумгодишниот Швеѓанец најави дека наскоро кариерата ќе ја продолжи во Серија А.

– Носењето маица „Не за расизам“ е добро, но тоа не го реши проблемот. Подобро е да се казнува со одземање на бодови, да се прекинат натпреварите и да има парични казни, па дури и ризик клубовите да бидат исфрлени во Серија Б. Треба да се биде строг кон овој проблем, истакна Ибрахимовиќ.

Во италијанската Серија А последните неколку сезони, вклучувајќи ја и тековната, регистрирани се низа инциденти со навреди на расна основа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com