-5.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

Ибрахимовиќ удри по МЛС: Ми се гади од вашиот систем на натпреварување!

Најчитани вести

Еден од најдобрите напаѓачи во историјата на фудбалот, Златан Ибрахимовиќ, никогаш не се срами да го каже она што го мисли, дури и кога станува збор за плукање кон сопствениците. Кога некоја европска легенда игра фудбал во САД, тоа сигурно може да наиде на незадоволство. Овој пат, тој го исплука системот на натпреварување.

МЛС, како и повеќето професионални лиги во американските спортови, е поделен на Исток и Запад, со тоа што клубовите од истата конференција играат два пати, а од спротивната еднаш во сезоната. Но, шампион не станува по 34 кола, туку следи плејоф.

За Златан, како и повеќето Европејци, ваквиот систем во фудбалот е целосно неприроден.

-Кога зборувате за доугрување, само треба да влезете во плеј-офот, да добиете неколку натпревари и тоа е тоа. Како можете да создадете победнички менталитет кога само се обидувате да влезете во плејофот?! Системот на натпреварување ви е ср*ње. Имам ист менталитет секој ден. Начинот на кој тренирате е начинот на кој играте. Резултатот од секој натпревар е важен. Но, можете да го завршите седми, да влезете во плејофот и на крај да победете. Како ќе го создадете тој менталитет толку силно што ќе бидете напнати 24 часа секој ден? Многу е тешко, се пожали Ибрахимовиќ поради фактот дека целата сезона од 34 натпревари значи практично ништо.

Неговиот ЛА Галакси е добар пример за неправилноста во системот, бидејќи тој два пати ја освои МЛС лигата и покрај тоа што по 34 кола заврши осми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести