8.8 C
Skopje
Saturday, March 25, 2023

Зошто јатките се суперхрана

Најчитани вести

Ако и вие тоа го правите, тогаш барем обидувајте се овие интермедијарни закуски да не се од чипс или вафли, туку да консумирате јатки.

Јатките содржат незаситени масти, кои можат да помогнат во спречување на згрутчување на крвта и да го одржуваат регуларен срцевиот ритам.

Снегулките се доживуваат како здрава храна, бидејќи се богати со калории, но тешко можат да предизвикаат зголемување на телесната тежина.

Напротив – тие го потиснуваат апетитот, бидејќи имаат висока содржина на протеини и влакна кои ги тераат луѓето да се чувствуваат сити.

Ф’стакот е најпопуларната јатка, според неодамнешна американска студија, следено од индиски ореви, бадеми, кикирики, ореви, лешници и макадамијата.

Еве и кој вид јатки се најпогодни за вас:

Ф’стаци

Тие се богати со антиоксиданси, вклучувајќи калиум, кој е корисен за нервниот систем.Погодни се за луѓе со дијабетес тип 2, бидејќи го контролираат шеќерот во крвта.

Бадеми

Тие се богати со витамин Е, магнезиум и калциум. Добри се за намалување на крвниот притисок, а содржината на калциумот е добра за здравјето на коските.

Индиски ореви

Богати се со мед, што е добро за нервите, коските и имунолошкиот систем. Консумирајте ги, ако имате камења во жолчката. Индиските ореви содржат хемикалии кои го намалуваат нивото на холестерол.

Макадамија

Богата е со калциум, железо, магнезиум и цинк. Корисна е за луѓе со мозочни удари и коронарна срцева болест. Се спротиставставува на затнувањето на артериите и го намалува нивото на холестерол во крвта.

Лешници

Богати се со фолна киселина, мононезаситени масти, витамин Е, бакар и манган. Добри се за здравјето на срцето, го намалуваат ризикот од дефекти.

Ореви

Богати се со антиоксиданси. Штитат од затнувањето на артериите, бидејќи го намалуваат воспалението и оксидацијата во артериите по конзумирање на мрсна храна.

Бразилски ореви

Богати се со селен, кој ги штити клетките од оштетување. Ја стимулираат плодноста на жената, а  помагаат за формирање на здрави фоликули.//lokalno.mk

Најнови вести