31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Зошто Хитлер го мразел црвениот кармин? Тој сметаше дека тоа претставува се најлошо кај жените, и има уште една причина!

Најчитани вести

Велат дека жената може да излезе на улица без пари, но не и без кармин. Низ историјата, карминот бил симбол на убавината, а во некои мрачни векови на вештерство и проституција, пред да стане знак на гламур и елеганција.

Го носеле најпознатите жени во историјата, од Клеопатра, преку Мерилин Монро и Одри Хепберн, до Мадона и Ријана. Во античко време, па дури и денес, црвениот кармин беше став за повеќето жени.

Новинарката Рејчел Фелдер, која редовно го носи овој кармин, ја објави книгата “Тајно оружје. Приказната за црвениот кармин” за историјата на овој клучен производ за жени и откри многу интересни факти, меѓу кои можеби и најинтересно е зошто Адолф Хитлер не можел да го поднесе.

За време на Втората светска војна, црвениот кармин стана симбол на отпорот на жените во земјите од антихитлеровската коалиција. Тоа беше средство со кое тие изразија бунт против наметнатата „рационализација на дистрибуцијата на производи и стоки“. Црвените усни беа симбол на храброст, сила и пријателство меѓу припадничките на понежниот пол.

Многумина дури и не знаат дека диктаторот Адолф Хитлер инаку го мразеше црвениот кармин. Според него, чистотата на ариевската раса се рефлектирала во природно, необоено лице. Покрај тоа, Хитлер бил фанатичен вегетаријанец, а животински состојки се користеле во козметиката во тоа време.

За време на војната, рационално се дистрибуираа сите основни животни потреби, козметиката, а производите како црвени кармини, свилени чорапи имаа голема цена бидејќи беа исклучително ретки и тешко достапни.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com