Зошто треба секојдневно да јадете боровинки?

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Летото е идеален период во исхраната да вклучите што повеќе овошје и зеленчук. И додека препораките за жените се исхрана богата со железо и калциум, за мажите им се препорачува исхраната да биде богата со намирници богати со протеини и калории.

Зошто боровинките се идеални и за мажите и за жените, а најмногу за децата? Тоа е така бидејќи се богати со витамини А, Б и Ц и со антиоксиданси кои го чуваат менталното здравје и мозокот од оштетување. Особено се благотворни за срцето и метаболизмот, бидејќи го успоруваат стареењето на мозокот и го подобруваат ноќниот вид.

Со редовното консумирање боровинки мажите го намалуваат ризикот од појава на дијабетес тип 2, бидејќи помага во регулација на нивото на шеќер во крвта. Боровинките се богати и со растителни влакна и протеини.

Хранливите состојки го намалуваат ризикот од неуродегенеративни болести, болести на срцето и рак. Токму затоа се препорачува да ги јадете секој ден и тоа најмалку колку што збира во една дланка.

Боровинките обилуваат со антиоксиданси кои го подобруваат имунитетот со неутрализација на делувањето на слободните радикали. Со тоа се намалува штетноста на токсините кои влегуваат во организмот. Исто така, го штитат уринарниот тракт од инфекции, го прочистуваат и спречуваат влез на бактерии.

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.