19.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

ЗОШТО СЕ ВЕНЧАЛА ВО ЦРНО И ЗОШТО НЕ СНИМИЛА НИЕДНА ЕКСПЛИЦИТНА СЦЕНА? Сѐ што не сте знаеле за славната Сара Џесика Паркер

Најчитани вести

Американската актерка, продуцентка и дизајнерка Сара Џесика Паркер е родена на 25 март 1965 година во Нелсонвил, Охајо.

Најпозната е по улогата на Кери Бредшо во планетарно популарната серија „Сексот и градот“, која се емитуваше од 1998 до 2004 година. За оваа улога освои две награди „Еми“ и четири „Златни глобуси“. Во 2008 година беше снимен првиот дел, а во 2010 година вториот дел од филмот „Сексот и градот“. Во последните неколку месеци се шпекулираше за продолженија и снимање на нови епизоди, но за жал на сите љубители на оваа серија, се чини дека нема да има ништо од продолженијата, барем засега.

Во 1992 година, таа го запозна актерот Метју Бродерик и тие се венчаа во мај 1997 година. Пет години подоцна, тие го добија синот Џејмс Вилки. Со помош на сурогат мајка во 2009 година, тие добија и близначки Лорета и Табита.

Семејството Паркер-Бродерик живее во Њујорк од 2009 година. Тие поминуваат многу време на една фарма во Ирска каде што Метју летувал како дете. Метју и Сара се познати како еден од најхармоничните парови во Холивуд, но сепак, во текот на 2011 година, таблоидите пишуваа за нејзината тајна врска со нејзиниот колега Пирс Броснан. Актерката не коментираше за пишувањето во медиумите.

Џесика Паркер води балетска школа во Њујорк. Таа е амбасадор на УНИЦЕФ и еден од најголемите донатори на училишта во Њујорк.

ПРЕСЕЛБА

Неа ја привлекуваше сцената уште од рана возраст и предаваше балет и пеење, а својата прва улога ја имаше во претставата „The Innocents“ на Бродвеј. За да и помогне да ја продолжи кариерата што ја посакува, целото нејзино семејство прво се пресели во Синсинати, а потоа во Њујорк.

ПРОМАШУВАЊЕ ВО КАРИЕРАТА

Иако има глумено во низа познати филмови, има направено и неколку промашувања. Меѓу другото, таа ја одби улогата во филмот „Pretty Woman“ од 1990 година, кој и припадна на Џулија Робертс, а потоа ја пропушти можноста да игра во „Four weddings and a funeral“, каде што беше заменета со Енди Мекдауел.

ГОЛЕМО СЕМЕЈСТВО

Паркер е родена во Нелсонвил, мало гратче. Мајката на Барбара работела во градинка, а нејзиниот татко бил новинар. Таа има вкупно седум родени браќа и сестри од двата брака на неговите родители.

БЕЗ СОБЛЕКУВАЊЕ

Сара Џесика Паркер е единствената од четирите актерки на „Сексот и градот“, која не сними ниту една гола сцена во серијата. Кога го потпиша договорот со продуцентите, таа побара да се изготви клаузула што ќе и гарантира дека нема да треба да се соблекува пред камерите.

НЕ ЗНАЕ САМА ДА СЕ ШМИНКА

За разлика од црвениот килим кога изгледа тип-топ, во приватниот живот Сара никогаш не носи шминка. Една од причините за тоа е што таа не знае како се шминка на лицето.

<img src="https://glossy.espreso.co.rs/data/images/2018/02/10/16/213163_profimedia0099502453_ff.jpg" alt="<p>Danas atraktivna glumica nedavno je proslavila svoj 56. rođendan, a milioni njenih obožavalaca širom sveta složni su u tome da glumica izgleda bolje nego ikad

БОГАТ ЉУБОВЕН ЖИВОТ

Пред да се омажи за нејзиниот колега Метју Бродерик, Сара важеше за голема заводничка. Меѓу нејзините „трофеи“ се и Роберт Дауни Џуниор и синот на прерано убиениот поранешен американски претседател Џон Кенеди, Џон Ф. Кенеди Џуниор.

SJP

Откако го рекламираше со години носејќи ги неговите чевли во серијата, шпанскиот дизајнер на обувки Маноло Бланик ѝ возврати. Имено, тој именуваше еден модел на чевли SJP, бидејќи медиумите често ја кратеа Сара Џесика Паркер.

<img src="https://glossy.espreso.co.rs/data/images/2018/01/08/14/207619_profimedia0359507903_ff.jpg" alt="<p>Danas atraktivna glumica nedavno je proslavila svoj 56. rođendan, a milioni njenih obožavalaca širom sveta složni su u tome da glumica izgleda bolje nego ikad

ИСТОРИЈА

Учествувала во емисијата „Who Do You Think You Are“ на историскиот канал, кога, откривајќи го дрвото на нејзиното семејство, дознала дека нејзината баба чукун-чукун Баба Естер е една од жените на која и се судело за вештерство во Салем. На актерката ѝ олесни кога конечно откри дека Естер е ослободена.

ЦРНА НЕВЕСТА

Сара Џесика Паркер не се омажи во бела венчаница. Нејзината венчаница била црна, бидејќи, како што подоцна изјавила, „се срамела да се омажи во бела венчаница“.

<img src="https://glossy.espreso.co.rs/data/images/2019/09/27/15/269033_sjp_ff.jpg" alt="<p>Danas atraktivna glumica nedavno je proslavila svoj 56. rođendan, a milioni njenih obožavalaca širom sveta složni su u tome da glumica izgleda bolje nego ikad

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести