4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Зошто Роналдо го започнаа натпреварот против Удинезе на клупата?

Најчитани вести

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри ги негираше обвинувањата поврзани со Кристијано Роналдо и неговото оставање на клупата против Удинезе.

Медиумите објавија дека Португалецот побарал од шефот на стручниот штаб да остане на клупата за резервите на „Фриули“ (2: 2) за да се сочува во случај да го напушти клубот.

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња доби шанса во 60. минута и успеа да постигне гол, но беше поништен поради офсајд.

Стратегот на „старата дама“ посочи дека неговата одлука не била само да го нема Роналдо во првите 11.

– Роналдо се чувствува добро. Разговарав со него пред натпреварот, му реков дека ќе биде на клупата. Се стави на располагање, играше добро кога влезе во игра – изјави Алегри за „ДАЗН“.

Истите зборови како и тренерот ги повтори потпретседателот на клубот, Павел Недвед.

– Не смееме да создаваме сензационални приказни таму каде што нема причина. Тоа беше одлука на тренерот. На почетокот на сезоната, нормално е дека не е најподготвен. Тренерот се обидува да го изнесе најдобриот тим на терен. И можам да потврдам дека Роналдо апсолутно останува наш играч оваа сезона – истакна легендарниот Чех.

Да потсетиме, Роналдо има уште една година договор со клубот од Торино. Се споменуваше дека за него се заинтересирани ПСЖ и Манчестер Сити и Реал, но засега нема што да остави.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com