14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Зошто на Русите им беше важно да го заземат Чернобил

Најчитани вести

Има малку места во светот кои предизвикуваат поголем страв од Чернобил, местото каде во далечната 1986 година се случи ужасната нуклеарна катастрофа. И вчера, на првиот ден од руската инвазија во Украина, алармот во западните земји се покрена по информацијата дека руските силе ја зазеле деактивирана нуклеарка.

Но, зошто Русија би ја направила радиоактивната пустелија една од нејзините први цели во Украина? е прашање кое предизвика загриженост во моментите кога руската војска и артилерија напредуваше на територијата на Украина,

Точниот одговор за влегувањето во Чернобил, веројатно го знаат само високите функционери во Москва, но евидентно е дека напуштената централа се наоѓа на една од најдиректните рути до Киев, главниот град на Украина.

„Важно е поради тоа каде се наоѓа“, изјави за NBC пензионираниот генерал-полковник Бен Хоџис, поранешен командант на американската војска во Европа. „Ако руските сили го нападнат Киев од север, Чернобил е токму таму на патот, речиси на патот.

Чернобил е на помалку од 20 километри од границата на Украина со Белорусија, сојузникот на Русија со кој Москва собира војници како подготовка за нападот на Украина. Оттаму следи релативно прав пат, околу 130 километри јужно до Киев.

Патот од Белорусија до Киев преку Чернобил може да биде особено привлечен за руската војска бидејќи ќе им овозможи да ја преминат реката Днепар во Белорусија, избегнувајќи го потенцијално опасниот премин на големата река што ја дели Украина зад непријателските линии.

„Тие го сакаат тоа затоа што сакаат да ја преземат контролата врз целата земја“, рече Евелин Фаркас, поранешен заменик помошник секретар за одбрана за Русија, Украина и Евроазија во администрацијата на Обама. „Тие сакаат да го опколат главниот град“.

Голема „забранета зона“ го опкружува оштетениот реактор во Чернобил и напуштениот град Припјат, каде работниците поминаа со години на темелно демонтирање на поранешната електрана и чистење на радиоактивен отпад.

Инаку, по експлозијата во 1986 година, радиоактивен облак го зафати поголемиот дел од Европа.

Радиоактивноста во областа околу централата се намали во децениите по катастрофата, а студиите открија просперитетна популација на див свет во зоната на исклучување и покрај контаминацијата на почвата, според Светската нуклеарна асоцијација.

Неодамнешните битки во регионот оваа недела би можеле да ја загадат почвата и да предизвикаат загриженост за можноста од штетни ефекти врз животната средина, кои би можеле да се прошират многу подалеку од територијата на Украина.

Фаркас вели дека дури и ако рускиот претседател Владимир Путин нема интерес за самата деактивирана централа, Москва би сакала да го обезбеди објектот, особено со потенцијал за долготрајна битка со украинските бунтовници доколку Русија продолжи да ја окупира земјата.

„Тие секако не сакаат бесплатен нуклеарен материјал да им лебди наоколу“, објасни таа. „Тие ја разбираат опасноста таму.

Советскиот Сојуз ја изгради централата во Чернобил кога ја контролираше Украина, а многумина ја гледаат катастрофата таму во 1986 година како фактор што придонесува за падот на поранешната суперсила неколку години подоцна.

Оттогаш, катастрофата е предмет на историски ревизионизам со децении додека Путин и неговите сојузници се обидуваат да го прикажат поранешниот Советскиот Сојуз во попозитивно светло. По популарноста на минисеријата на HBO за Чернобил од 2019 година, која ја прикажува катастрофата како производ на лошото советско владеење, телевизиска мрежа поддржана од Кремљ објави своја серија, обвинувајќи ја ЦИА.

Неоштетените реактори на централата продолжија да произведуваат енергија за Украина до 2000 година, кога централата беше засекогаш затворена.

„Ова е бескорисен имот“, рече конгресмен кој бил информиран од американски официјални лица. „ Но, ако сакате брзо да го преземете Киев, поминете низ Чернобил“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com