Home » Зошто добрите жени најлошо поминуваат во животот? Психолог ви ги отвара очите со 10 златни совети

Зошто добрите жени најлошо поминуваат во животот? Психолог ви ги отвара очите со 10 златни совети

by Lina Muslija

Љубезноста е идеална особина, само треба да знаете кога и кон кого да бидете љубезни, во повеќето случаи добриот човек поминува низ лош период во животот. Особено кога станува збор за жените. Денешната тема ќе биде токму тоа, зошто  добрите жени поминуваат најлошо во животот?

1. Добрата жена е попустлива жена. Нејзината попустливост кон другите е голема и чини многу во животот. Не смеете да бидете попустливи со луѓето, особено не со оние кои не ви посакуваат добро, затоа ризикувате да бидете целосно уништени.

2. Добрата жена не знае да каже не. Без разлика што ѝ направиле во животот, таа едноставно не знае да каже „не“. Во минатото сум видел разни ситуации и никогаш не можев да разберам зошто добрите луѓе дозволуваат другите да ги уништат, дури и ако тие свесно одат во пропаст.

Наместо да дозволите сите да ве газат, подобро кренете ја главата и кажете им на сите да престанат! Не може повеќе. Слушајте ме и ќе видите колку е убав животот.

3. Добрите жени се многу мирни. Токму затоа што се мирни, расипаните луѓе мислат дека можат да прават што сакаат со нив, што за жал им успева. Знајте едно, да се биде смирен кон злобните луѓе е голема грешка, можете само да си наштетите себеси и уште полошо на саканите околу вас со таквото однесување.

4. Добрата жена на сите ќе им угоди. Наместо да им угодувате на другите на ваша штета, подобро би било вие да си угодите и со тоа да си помогнете себеси. Верувај ми, треба да се грижите само за себе, утре да ви се случи нешто, другите нема ни да се свртат да ве погледнат.

5. Добрата жена знае да почитува. Таа зрачи со почит кон сите, не е важно дали е дете или возрасен, едноставно научена е да ги почитува сите околу неа. За жал, оваа почит ја чини многу во нејзиниот живот.

6. Добрата жена брзо простува. Колку и да ѝ направил некој зло, таа е подготвена да прости доколку тој ѝ се извини. Таа прави голема грешка со тоа што премногу им верува на луѓето, мислејќи дека сите се како неа. Наместо да разбере- едно зло, секогаш зло!

7. Добрата жена е секогаш насмеана. Добрата жена, дури и кога е емотивно уништена, се труди да биде позитивна и да се насмевнува. Најголемиот проблем е што луѓето со тек на време се навикнуваат на таа насмевка и едноставно во главата сфаќаат дека што и да ви направат треба да сте расположени, нема друг начин. Значи, тоа е уште една грешка во серијата. Но, да продолжиме понатаму.

8. Добрата жена никогаш не се расправа. Наместо да не дозволува некој ништо да и каже поради тоа колку таа на сите им угодува, кај добрите луѓе е спротивно. Колку и да помагала некому, и без разлика дали таа личност ја убедувала, таа не би се расправала. Токму затоа што е таква, луѓето си даваат за право да ѝ кажат било што.

9. Добрата жена е најлесна за употреба. За жал, тоа е една голема вистина. Лесно е да се манипулира и уште полесно да се искористи. Брзо им верува на сите и токму поради тоа лошо поминува во животот.

10. Добрата жена само молчи и трпи. Таа никогаш нема да оди на таа карта за да се грижи за себе. Бидејќи внатре страда, подобро би било секој да го ставите на свое место. Ќе видите утре кога ќе ве стигнат годините, како ќе ви биде тогаш, верувајте здравје и нерви ќе ви бидат во таков дефицит што нема ни да се препознаете.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More