18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

ЗОШТО ГО ИМАМЕ ОВА НА ЗАБИТЕ? Еве, КАКО самите да се ослободите од тоа- СОСТОЈКИTЕ ВЕЌЕ ГИ ИМАТЕ ДОМА!

Најчитани вести

Главните причини за појавување на забен камен се пушењето и прекумерната конзумација на кафе.

Чест проблем со забите е забен камен, кој се јавува кога забниот камен што ги напаѓа забите не се отстранува со четка за заби или забен конец.

Главните причини за појавување на забниот камен се пушењето и прекумерната конзумација на кафе.

Ви донесуваме едноставен рецепт како да се ослободите од него и да имате здрави заби:

СОСТОЈКИ

1 лажица паста за заби

2 лажици сода бикарбона

2 лажици минерална вода

1 лажица вода

ПОДГОТОВКА

Измешајте ги сите состојки. Нанесете ја смесата рамномерно на четката. Користете како паста за заби околу 4 минути. Повторете ја постапката еднаш неделно до еден месец и ќе можете да го отстраните забниот камен и да го подобрите вашето здравје.

Можеби ќе ве интересира

Проблемите со кариесот можете да ги решите со користење на едно од најздравите масла, а тоа е кокосово масло. Здравјето на забите е многу важно, бидејќи ако забите не се здрави, целиот организам не е здрав.

Секој од нас, се разбира, сака да има што е можно поубави заби. Сепак, поради тоа, ние често сме склони да веруваме во рекламите и да купуваме разни хемиски производи што можат да бидат многу штетни за нашето здравје. Така на пр. многумина користат молив за избелување на забите, води за плакнење кои се полни со штетни материи.

Проблемите со кариесот можете да ги решите со користење на едно од најздравите масла, а тоа е кокосово масло. Нема калории, има антибактериско и антиканцерогено дејство и затоа се препорачува за третман на многу болести.

Покрај тоа, тој е природен и здрав начин за избелување на забите. Тоа ќе ви помогне да се ослободите и да спречите кариес.

Сè што треба да направите е да земете 2 лажици од ова масло, да го чувате во устата додека не ги достигне сите места и заби. Протресете неколку минути, исплукајте и исплакнете. Ќе забележите значително подобрување по неколку користења.

Исто така, со цел вашите заби да останат здрави што е можно подолго, треба да внесете многу витамини, храна богата со растителни влакна како овошје, ореви и зеленчук.

Најдобри се јаболката, бананите, бриселските зелки и грашокот.

Јадете житарици. Тие содржат многу витамини од групата Б и железо. Покрај тоа, житариците содржат магнезиум, минерал кој помага да се апсорбира калциумот и да се зајакнат забите. Јадете повеќе морска храна ако сакате да добиете повеќе витамин Д од вашите оброци.

Сода бикарбона

Ставете малку паста за заби на четката и натопете ја во сода бикарбона. Тријте ги забите полека и темелно најмалку две минути, а потоа исплакнете ги со вода. После тоа, мијте ги забите само со паста за заби. Повторете ја оваа постапка двапати месечно.

Јагоди

Јагодите се овошје кое со години се користи за нега и избелување на забите. Тие содржат овошна киселина, која е природно средство за белење на заби. Јагодата изгмечете ја со вилушка и нанесете ја на четката и со неа истријте ги забите. Потоа измијте ги со паста.

Банана

Масирајте ги забите и непцата со внатрешниот дел од кората од банана најмалку две минути, а потоа измијте ги забите со паста за заби. Ќе забележите неверојатни резултати многу брзо. Состојките од кората ќе ги отстранат дамките од забите, предизвикани од храна и пијалоци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com