29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Змија од најдолгиот европски вид снимена во обид да се искачи на брод во Шибеник

Најчитани вести

На социјалните мрежи во Хрватска се појави снимка на змија која плива во морето и се обидува да се качи на брод меѓу островите Какан и Боровњак Велики во близина на Шибеник.

Андреј Симчиќ, кој ги проучува рептилите на територијата на Хрватска, врз основа на снимката вели дека станува збор за четирипругаст кравосас, најдолгата европска змија, која може да порасне до 2 и пол метра, но која не е отровна, пренесува хрватскиот портал „Морски“.

„Сите змии пливаат, а за оваа на снимката тоа и не е некоја особена реткост. Можеби била на дрво над морето, па паднала во вода, а тоа што сака да се качи на бродот е природно, бидејќи сака што побрзо да дојде на цврсто тло“, вели Симчиќ.

На територијата на Хрватска постојат три вида змии отровници, а како што се вели, нивното каснување е проблематично само за луѓе со послаб имунитет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com