17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Златан Ибрахимовиќ доби статуа во Малме

Најчитани вести

Шведскиот фудбалер Златан Ибрахимовиќ доби статуа пред стадионот во родниот Малме.

Напаѓачот на Лос Анџелес галакси денес свечено ја откри бронзената статуа со својот лик, висока 2,7 метри и тешка 500 килограми. Таа е поставена пред новиот стадион на Малме, градот каде што ја започна својата кариера поранешниот ас на Ајакс, Јувентус, Интер, Милан, Барселона, ПСЖ и Манчестер јунајтед.

„Многу сум среќен за местото каде што е поставена статуата. Тоа беше моја желба уште од почеток. Започнав во Малме и срцето ми е таму“, рече Ибрахимовиќ, пренесува Шведската фудбалска федерација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com