-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Зидан: Не сум го понижил Бејл, тој не сакаше да игра

Најчитани вести

Една од најдискутираните теми во шпанскиот печат во последно време е очекуваното заминување на до неодамна најскапата аквизиција во историјата на Реал Мадрид, Герет Бејл. Тренерот на „белите“, Зинедин Зидан буквално рече дека се надева дека репрезентативецот на Велс наскоро нема да биде дел од неговиот тим.

Ова предизвика силен одговор од агентот на играчот кој го идентификуваше францускиот стратег како „срам“, а не негираше дека се работи на договор за заминување на Бејл во друг клуб.

Зизу сега одлучи да фрли светлина врз ситуацијата со Бејл.

– Прво, не сум зборувал со непочитување кон никого. Тоа е најмалку што можам да направам со играч од мојот тим. Јас секогаш го кажувам истото и јас стојам зад моите зборови: „За мене, играчите се најважниот дел од тимот и јас секогаш зад нив“. Реков дека клубот се обидува да го продаде Бејл, бидејќи тоа е мојата информација, и Гарет ми кажа дека не сака да игра, бидејќи знае дека клубот сака да го продаде. Но засега тој е играч на Реал, и додека тој го носи белиот дрес, ќе тренира нормално. Ќе видиме што ќе се случи со него – појасни Зидан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести