14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

Земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Најчитани вести

Земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтерова скала го погоди регионот на Скадар во Албанија, објави денеска порталот за следење на сеизмички активност „Волкејно дискавери“.

Земјотресот е регистриран синоќа во 22 часот, и епицентарот бил на длабочина о0д 10 километри.

Земјотресот прв го пријавил германскиот Истражувачки центар за геонаука (ГФЗ).

Земјотресот бил почувствуван и во Црна Гора.

Според првичните информации, земјотесот не предизвикал значителна материјална штета, но веројатно го почувстувале поинтензивно жителите од епицентралното подрачје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com