3.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска

Најчитани вести

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами за Северните Маријански острови и Гуам, објави Американскиот институт за геолошки истражувања (USGS).

Во соопштението се наведува дека земјотресот бил регистриран на 105 километри југоисточно од градот Перивил, во близина на брегот на Алеутските Острови.

Институтот претходно потврди дека јачината на земјотресот е најмалку 7,2 степени според Рихтеровата скала, а подоцна забележа дека може да достигне и 8,2 степени. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 35 километри.

Американскиот систем за предупредување од цунами соопшти дека земјотресот бил со јачина од 8,1 степени, додека Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) објави дека јачината на потресот била осум степени според Рихтер.

https://makfax.com.mk/svet/%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D1%98%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%81-%D1%81%D0%BE-%D1%98%D0%B0%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-8-%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D1%80%D0%B8%D1%85%D1%82/#brid_cp_Brid_27543910

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести