32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја погоди БиХ, по потресите во Албанија

Најчитани вести

По низата земјотреси во текот на ноќта и утрово со епицентар во Албанија, околу 10 и 20 часот силен потрес ја погодил и Босна и Херцеговина.

Според податоците на Европскиот медитерански центар, земјотресот бил со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на подрачјето на Херцеговина, 77 километри јужно од Сараево, на длабочина од 10 километри.

Силниот земјотрес од 6,3 степени што ја погоди Албанија утринава во 3 и 54 часот беше почувствуван во целиот Балкан, како и во Италија.

извор: Makfax

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com