19.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Земјотрес го стресе регионот

Најчитани вести

Сеизмологијата на црногорскиот Завод за хидрометеорологија и сеизмологија утрово околу 04.50 часот регистрираше помал земјотрес во Црна Гора, со епицентар на шест километри јужно од градот Коплик во Албанија.

Според подгорички „Вијести“, јачината на земјотресот во хипоцентарот бил 3,3 степени според Рихтеровата скала, што одговара на интензитетот на епицентарот од 4 степен од Меркалиевата скала (МЦС).

„Според првичните податоци, епицентарот се наоѓал на длабочина од 20 километри. Врз основа на теоретскиот модел на макросеизмичкото поле на овој регион, јачината на земјотресот и длабочината на хипоцентарот, овој земјотрес не можел да предизвика материјална штета во епицентралното подрачје“, велат од Сеизмологијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com