Home » Земјоделците од општина Ново Село сè уште чекаат обесштетување од ланското невреме

Земјоделците од општина Ново Село сè уште чекаат обесштетување од ланското невреме

by Журнал.мк

Земјоделците од општина Ново Село цела година чекаат обесштетување по ланското мајско невреме со град, кој им го уништи посевите. Најпогодени беа производителите во подбеласичките населени места Колешино Борисово и Мокриево, каде цели плантажи со бостан, пиперки и овошни насади беа уништени.

Општинската комисија за проценка на штети од елементарни непогоди при Ново Село, констатираше уништени посеви кај 138 лица, а вкупната проценета вредност изнесува околу 41 милион денари. Елаборатот, со висината на штетите, беше усвоен од Општинскиот совет и тој се наоѓа пред Влада. Оттаму информираа дека комплетна е документацијата, и се чека одлука за обесштетување согласно утврдената методологија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More