15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Зеленски ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН при расправата за Буча

Најчитани вести

Украинскиот претседател Владимир Зеленски потврди дека денеска ќе се обрати пред Советот за безбедност на ОН.

Тој изрази уверување дека ќе се откријат уште полоши случаи на масовни убиства на цивили извршени од руски војници од тие што неодамна беа откриени во Буча.

На денешната седница на Советот за безбедност ќе се разговара за украинските наводи за убиства на цивили извршени од руски војници во Буча, северозападно од Киев.

Русија категорично ги отфрли тие обвинувања, нарекувајќи ги „криминални провокации“ и најави дека ќе достави „конкретни докази“ до Советот за безбедност дека нејзините сили не биле вклучени во злосторствата врз цивилите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com