-7.2 C
Skopje
Saturday, January 22, 2022

Зеленски: Украина е подготвена за одлуки што ќе стават крај на конфликтот

Најчитани вести

Украина е подготвена да ги донесе неопходните одлуки на новиот самит на лидерите на Украина, Русија, Франција и Германија за ставање крај на војната во регионот Донбас, изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски.

„Време е да се договориме за крај на конфликтот и подготвени сме за неопходните одлуки за време на новиот самит на лидерите на четирите држави”, се вели во изјавата на украинскиот претседател. Во меѓувреме, шефот на кабинетот на претседателот на Зеленски, Андриј Јермак изјави дека Киев сака договор за мерки како примирје и размена на затвореници.

Претходно вчера, украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека Украина и САД остануваат обединети во напорите да го решат конфликтот со Москва преку дипломатија и тесно да соработуваат за да ја одвратат руската агресија. Кулеба разговараше со Блинкен еден ден откако САД ја повикаа Русија на разговорите во Женева да повлече околу 100.000 свои војници распоредени долж украинската граница.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com