19.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Зеленски со видео порака пред албанските пратеници

Најчитани вести

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска преку видео порака ќе им се обрати на албанските пратеници. Зеленски во изминатите недели со видео пораки се обрати во парламентите на повеќе европски земји. Албанија, како сојузник во НАТО, застана на страната на Украина, осудувајќи ја руската агресија и наметна санкции кон Русија.

Во Албанија досега пристигнале околу 400 украински бегалци, меѓу кои и поголема група млади атлетичари. На сите им е дадена привремена заштита, според целосните законски одредби за азил. Со посебна одлука на Владата украинските државјани имаат право да влезат и да останат во Албанија без дозвола за престој, во период од една година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com