Home » Зеленски со видео порака пред албанските пратеници

Зеленски со видео порака пред албанските пратеници

by Журнал.мк

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска преку видео порака ќе им се обрати на албанските пратеници. Зеленски во изминатите недели со видео пораки се обрати во парламентите на повеќе европски земји. Албанија, како сојузник во НАТО, застана на страната на Украина, осудувајќи ја руската агресија и наметна санкции кон Русија.

Во Албанија досега пристигнале околу 400 украински бегалци, меѓу кои и поголема група млади атлетичари. На сите им е дадена привремена заштита, според целосните законски одредби за азил. Со посебна одлука на Владата украинските државјани имаат право да влезат и да останат во Албанија без дозвола за престој, во период од една година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More