16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Зеленски: Светот нема да го прости гранатирањето на Харков

Најчитани вести

Претседателот на Украина Володимир Зеленски се огласи на социјалните мрежи поради гранатирањето на Харков.

„Руските сили денеска брутално го гранатираа Харков. Ова е воено злосторство. Мирно место, мирни граѓани. Нема воени објекти. Ова е намерно уништување на луѓе“,изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во новата видео порака.

„Поради ова злосторство тој дефинитивно ќе оди пред Меѓународниот суд на правдата. Ова е кршење на сите конвенции. „Никој во светот нема да ви прости што убивте мирни Украинци“, рече Зеленски, додавајќи дека Русите добро знаат што гранатираат. „Злото, вооружено со ракети, бомби и топови, мора веднаш да престане. Економски уништи. Мора да покажеме дека човештвото е способно да се заштити себеси“, рече Зеленски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com