Home » Зеленски: Светот нема да го прости гранатирањето на Харков

Зеленски: Светот нема да го прости гранатирањето на Харков

by Журнал.мк

Претседателот на Украина Володимир Зеленски се огласи на социјалните мрежи поради гранатирањето на Харков.

„Руските сили денеска брутално го гранатираа Харков. Ова е воено злосторство. Мирно место, мирни граѓани. Нема воени објекти. Ова е намерно уништување на луѓе“,изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во новата видео порака.

„Поради ова злосторство тој дефинитивно ќе оди пред Меѓународниот суд на правдата. Ова е кршење на сите конвенции. „Никој во светот нема да ви прости што убивте мирни Украинци“, рече Зеленски, додавајќи дека Русите добро знаат што гранатираат. „Злото, вооружено со ракети, бомби и топови, мора веднаш да престане. Економски уништи. Мора да покажеме дека човештвото е способно да се заштити себеси“, рече Зеленски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More