Home » Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

by Журнал.мк

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз таа земја, бидејќи Киев ја чека одлуката на Европската Унија дали ќе и додели статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

„Очигледно треба да се очекува Русија да ги интензивира непријателските активности следната недела“, рече Зеленски во своето видео обраќање, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека Русија нема да биде агресивна само кон Украина, туку и кон другите европски земји, наведува британската агенција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More