Home » Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

by Журнал.мк

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека се уште не може да ги повика Украинците да се вратат дома од странство поради страв дека последната фаза од војната ќе биде најтешка и најкрвава, објавија локалните медиуми.

Во регионот Чернихив северно од Киев, Русите го нападнаа селото Десна, при што загинаа многумина, рече украинскиот претседател во ноќното обраќање.

-Постојани се ударите на местата околу Одеса, на градовите во централна Украина, Донбас е целосно уништен – градот не постои и не може да има никакво воено објаснување, како што тврди Русија. Ова е намерен и криминален обид да се убие што повеќе Украинци. Уништија што е можно повеќе куќи, социјални објекти и бизниси. Тоа е она што ќе го квалификува геноцидот врз украинскиот народ и зошто окупаторите дефинитивно ќе бидат изведени пред лицето на правдата – рече тој.

The first trial in Ukraine against a Russian war criminal has already begun. And it will end with the full restoration…

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, May 19, 2022

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More