Home » Зеленски побара Русија да биде исфрлена од Советот за безбедност на ООН

Зеленски побара Русија да биде исфрлена од Советот за безбедност на ООН

by Журнал.мк

Во своето прво обраќање пред Советот за безбедност на Обединетите нации, украинскиот претседател Зеленски повика на итно дејствување по информациите за смртта на цивили во градот Буча.

Тој во своето обраќање рече дека руските сили убивале цели семејства, возрасни луѓе и деца и побара одговорност за тоа, а објави и видео од наводни руски злосторства во повеќе градови низ Украина.

Зеленски пред Обединетите нации побара и Русија да биде исфрлена од Советот за безбедност. Рускиот претставник во Обединетите нации Василиј Небензја пак ги отфрли обвинувањата и повика лично Зеленски да преземе чекори за запирање на војната.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More