16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

Зеленски побара воената состојба во Украина да продолжи уште еден месец

Најчитани вести

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, побара воената состојба во земјата да се продолжи за уште 30 дена, почнувајќи од 24 март.

Барањето Зеленски синоќа го испрати до Врховната Рада (парламентот), а тоа денеска е објавено на веб-страницата на претседателот на Украина.

Британските медиуми пренесуваат дека војната во Украина почна на 24 февруари, кога рускиот претседател Владимир Путин почна „специјална воена операција”, што трае веќе 20 дена.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com